Santorini

22 672 05 25

Opasły Tom

Restauracja kuchnia autorska

Jesteśmy na liście najpiękniejszych restauracji świata

wg Wallpaper Design Awards 2020

Rezydenci

Szefowie Rezydenci

TOMASZ JANICZEK – to młody szef kuchni, którego co tydzień możecie spotkać na targu w Fortecy, gdzie z czułością i uwagą wybiera składniki swoich kompozycji. Skoncentrowanie na produkcie, odkrywanie jego niuansów, wydobywanie esencji to metoda Tomka, by tworzyć połączenia nieoczekiwane, wyrafinowane i harmonijne. Dorastał w ekologicznym gospodarstwie na południu Polski, zanurzony w tradycyjnej kuchni regionalnej. To ona jest jego trampoliną do tworzenia dzisiejszych dań, nowoczesnych, eleganckich, ale wciąż swojskich i smakowitych. Szef mówi: „pragnę być w zgodzie z miejscem, z którego pochodzę, z moimi korzeniami. Wiem, że gdy odkryje się istotę wiejskiej kuchni, okazuje się ona szlachetna i finezyjna. Taką chcę pokazywać światu.“

 

PIOTR PIETRAS – Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016, Wicemistrz Europy Sommelierów 2017, Najlepszy Młody Sommelier Świata 2017 , 6-ty Sommelier Świata 2019. W 2017 roku zdał kompleksowy egzamin na Master Sommeliera, wygrywając jednocześnie prestiżową nagrodę „Amorim Taster of the Year” za najwyższy wynik w ślepej degustacji. Współpracował ze znanymi na całym świecie Gordonem Ramsayem , Richardem Corriganem  czy Timem Allenem.  Na co dzień prowadzi swój projekt importerski „TERROIRyści”.

 

MACIEJ NOWICKI – z zapałem bada polską kulinarną tożsamość, studiuje historyczne książki kucharskie, rekonstruuje zapomniany smak staropolskich potraw, na co dzień pracuje w Muzeum Pałacu w Wilanowie. W Opasłym Tomie z okazji roku Stanisława Moniuszki przygotował historyczne menu Moniuszkowskie.

 

MARIA PRZYBYSZEWSKA –  specjalizuje się w kuchni wegańskiej. Fotografka z wykształcenia, szefowa kuchni z pasji i zamiłowania. Terminowała w kopenhaskiej Nomie. Tworzyła wiele projektów gastronomicznych, gdzie opierając się na kuchni roślinnej, doprowadziła do perfekcji techniki pozwalające na eliminację produktów odzwierzęcych. W Opasłym prezentowała menu wegańskie.


WIT SZYCHOWSKI – mówi o sobie, że jest gastronomicznym włóczykijem. Kiedy inni kończyli szkoły gastronomiczne, on, chłopak z Ursynowa rozwijał zawodowo skateboarding, malował graffitti i słuchał hiphopu. Kontuzja przekreśliła jego plany, trafił do knajpy i utonął. Pracował w wielu warszawskich restauracjach, angażował się w różnorakie projekty kulinarne, eksperymentował. Najbardziej pociąga go kuchnia polska, odzieranie jej z przaśności, przenoszenie uwagi z mięsa, na warzywa. Lubi proste, zaskakujące połączenia i cieszy się subtelnymi smakami młodej, wiosennej zieleniny. Samouk, niepokorna dusza – Pan Tasak!

 

 

22 621 18 81
NAKRYWAMY STÓŁ
0%
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi najwyższej jakości. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w plikach cookies wybierz opcję OK. W przeciwnym przypadku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Ok