Santorini

22 672 05 25

Forteca

Organizacja imprez

ZAMÓW JEDZENIE NA WYNOS

Historia Fortecy

Fort Władimir (Legionów-nazwa używana po 1918 r.) wzniesiony został w latach 1852-1854 na południowym przedpolu Cytadeli Warszawskiej.

Początkowo fort istniał w postaci trzykondygnacyjnej wieży artyleryjskiej, otoczonej rowem fortecznym z czterema kaponierami grodzowymi i galerią w przeciwskarpie, z której wychodziły chodniki kontrminowe.

1-Pocztówka Władymir-1915

Zadaniem fortu była osłona Cytadeli od strony Nowego Miasta oraz obrona sezonowego mostu wojskowego na Wiśle. Na stropie wieży znajdowała się ławka strzelecka ze stanowiskami piechoty, na górnej kondygnacji – izby bojowe 34 dział, na środkowej kondygnacji (broniącej rowu) – izby bojowe piechoty.

W latach 1866-1874 fort zmodernizowano. Pomiędzy basztą a Wisłą powstała bateria ziemna o narysie litery L, zaopatrzona w dwa ceglane schrony pogotowia oraz ceglaną działobitnię kontrolującą Wisłę.

W latach 1874 do 1914 przechowywano w nim akta porosyjskiego Archiwum Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

16-Pocztówka Władimir 1915

W 1918 fort został przejęty przez Archiwum Wojskowe i zaadoptowany na cele biurowo-magazynowe; dokonano znacznych przeróbek, m.in. zamurowano strzelnice karabinowe, w miejscu środkowych strzelnic na poziomie -1 i galerii w przeciwskarpie, przebito okna.

We wrześniu 1939 na wieży urządzono stanowisko armaty przeciwlotniczej. Podczas powstania warszawskiego z budynku fortu wojska niemieckie nacierały na PWPW.

4 zdjęcia CAW ok 1930

Po II w. św. ponownie zajęło go wojsko. Znajdowały się tu m.in.: pracownia rzeźby, składnica map oraz magazyny mundurowe. Część pomieszczeń popadła w ruinę, a zachodnią kaponierę w znacznym stopniu rozebrano

W 1996 fort został opuszczony przez wojsko. W 1999 fort został przejęty przez Agencję Mienia Wojskowego.

W 2000 roku Fort został kupiony przez rodzeństwo warszawskich restauratorów Agnieszkę i Marcina Kręglickich. Odbudowany i odrestaurowany. Teraz wynajmowany na wszelkiego typu wydarzenia; uroczyste gale, konferencje, wesela. Fortecę upodobała sobie także branża filmowa.

Fort Legionów jest jedynym dziełem w Twierdzy Warszawa o “górskim” charakterze, ze skomplikowanym systemem podziemnym. Zachowały się 3 budowle tego typu usytuowane wokół Cytadeli.

Wpisany do rejestru zabytków jako “Fort Legionów z otoczeniem” (nr 59/9 z 01.07.1965 r., uzupełnienie z 23.03.2005 r.)

autor opracowania: Zbigniew Rekuć, przewodnik po Forcie Legionów.

609 946 484
NAKRYWAMY STÓŁ
0%
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi najwyższej jakości. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w plikach cookies wybierz opcję OK. W przeciwnym przypadku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Ok